NATO ülkeleri Ukrayna’ya 1 milyon İHA gönderecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) karargahında düzenlenen savunma bakanları ve NATO-Ukrayna Konseyi toplantılarının ardından basın toplantısı düzenledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Stoltenberg “Bir grup müttefik, Ukrayna’ya 1 milyon İHA teslim etme hedefiyle bir araya geliyor. 20 NATO müttefiki de mayın temizleme koalisyonu kurmaya karar verdi” dedi.

Bir soru üzerine, Türkiye, Bulgaristan ve Romanya’nın Karadeniz’de mayın temizleme faaliyetlerini birlikte yürütmelerinden memnuniyet duyduğunu dile getiren Stoltenberg, bu çalışmaların Ukrayna’nın kara sularını kullanabilmesine, Rusya’ya karşı denizde başarı elde etmesine ve tahılını ihraç edebilmesine olanak sağladığını ifade etti.

Stoltenberg ayrıca, Polonya’da yeni bir NATO-Ukrayna ortak analiz ve eğitim merkezi kurma kararı alındığını duyurarak, bu yapının amacının ‘savaştan alınan derslerin yanı sıra müttefiklerin tecrübe paylaşımı sayesinde Ukrayna ordusuna deneyim kazandırmak’ olduğunu söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x