İsrail: Lübnan’dan düzenlenen füze saldırısında 1 kişi öldü

İsrail, Lübnan topraklarından fırlatılan bir anti tank füzesiyle Margaliot yerleşim birimine düzenlenen saldırıda bir kişinin öldüğünü, yedi kişinin yaralandığını açıkladı.

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, hayatını kaybeden kişinin yabancı bir işçi olduğunu söyledi. Yaralılardan ikisinin durumunun ciddi olduğu, bir kişinin hafif, dört kişinin ise orta derecede yaralandığı belirtildi. Lübnan’daki Hizbullah’tan Margaliot’a yönelik saldırı hakkında henüz açıklama yapılmadı.

HİZBULLAH: İSRAİL’İN ASKERİ MEVZİİ VURULDU

Öte yandan, Hizbullah, Lübnan sınırı yakınındaki İsrail askeri mevzii Cel El Allam’ı Burkan füzeleriyle vurduğunu duyurdu. Hizbullah’tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Cel El Allam mevzisinin yüksek tahrip gücüne sahip kısa menzilli füzelerle ‘tam isabetle’ vurulduğu belirtildi. Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına atıfla, Burkan füzeleriyle düzenlenen saldırının Filistin halkına destek amaçlı yapıldığı kaydedildi.

Lübnan resmi haber ajansı (NNA) ise İsrail kuvvetlerinin Sur kentindeki Nakura, Cebel el-Lebbune ve Ramiye gibi bölgelere ağır makineli tüfeklerle ateş açtığını aktardı. NNA’da yer alan haberde, İsrail ordusunun Lübnan’ın güneyinde bulunan Merkaba ve Hula beldelerinin çevresini ağır topçu atışları ve fosfor bombasıyla vurduğu ileri sürüldü.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023 tarihinden bu yana Lübnan’ın güneyinde yaşanan çatışmalarda 229 Hizbullah mensubu, 45 Lübnanlı sivil, 11 Emel Hareketi, 12 Hamas ve 12 İslami Cihad mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 11 asker öldü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x