Christoph Daum: Ali Koç’un şampiyon olması için Allah’a dua ediyorum

Ülkemizde Beşiktaş ve Fenerbahçe’yle şampiyonluklar yaşayan ve bir döneme damgasını vuran teknik direktör Christoph Daum, Sarı-Lacivertli takımdan eski öğrencisi Mert Nobre’yle yaptığı söyleşide geride kalan 30 yıla dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Ali Koç şampiyonluğu hak ediyor”

2003-04 ve 2004-05 yıllarında iki Süper Lig yaşadığı Fenerbahçe’nin bu sezona iyi başladığını ifade eden Daum, kulübün başkanlığını yürüten Ali Koç’la ilgili “Ali Koç benim en iyi arkadaşlarımdan biri ve onun Fenerbahçe için neler yaptığını biliyorum. Sık sık eleştiriye maruz kaldı ama o, Fenerbahçe’de yoluna devam etti. Bence pek çok “Başkan” istifa ederdi ama o Fenerbahçe’de kaldı. O, Fenerbahçe’yi önemsiyor ve onun şampiyon olması için Allah’a dua ediyorum. Bunu hak ediyor” ifadelerini kullandı.

“Beşiktaş’ı öldü zannedersiniz, işleri tersine döndürür”

Daum, 1994-95 sezonunda lig şampiyonluğuna ulaştırdığı Beşiktaş’ın içinde bulunduğu zor durumdan kurtulacağını söylerken “Şenol Güneş büyük bir gelişme olmadığını görünce geri adım attı ve şimdi çok büyük zorluklarla karşı karşıyalar. Beşiktaş günün sonunda hep Beşiktaş… Onların öldüğünü, dışarıda kaldıklarını düşünürsünüz. Sonra işleri tersine döndürürler. İnanılmaz. Bu yüzden sezon sonunda Avrupa sıralamasına gireceklerini düşünüyorum. Ama pek çok şeyi yeniden organize etmeleri gerekiyor” dedi.

“Sergen, Ronaldo ve Messi gibi olabilirdi”

Alman teknik direktör, Siyah-Beyazlıları çalıştırdığı dönemde öğrencisi olan Sergen Yalçın için “Beşiktaş’ta o dönem dünyanın en iyi oyuncularından biri olan Sergen Yalçın’la çalıştım. O dönem Juventus’tan Roberto Baggio dünyanın en iyisiydi. Sergen de aynı potansiyele sahipti. Ancak o kısa vadeli başarılar, kısa vadeli kazançlarla ilgileniyordu. Sergen’i çok seviyorum ama tüm potansiyelini kullanamadı. Belki de Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi gibi dünya starı olabilirdi” sözlerini sarf etti.

“Alex’in tek ayağı, diğer 20 ayaktan daha fazla futbol hissine sahip”

Christoph Daum, Fenerbahçe’nin efsane ismi Alex de Souza’ya da övgüler yağdırdı: “Benim için Türkiye’ye gelen en iyi yabancı oyunculardan biri Alex. Alex de Souza’nın tek ayağı, takımdaki diğer toplam 20 ayaktan daha fazla futbol hissine sahip. Asla öğrenemeyeceğiniz beklenmedik şeyler yapardı. Top gelmeden düşünmüş olurdu ve her zaman bir takım oyuncusuydu. Gol atabilecekken diğer oyuncuların daha uygun pozisyonda olduğunu görür ve daima pas verirdi. Bir gol atmanın iyi olduğunu ama asist yapıp iki kişiyi mutlu etmenin daha iyi olduğunu bilen bir oyuncuydu.”

“Hayalim Dünya Kupası’nı Türkiye’ye getirmek”

Daum, Mert Nobre’nin “Gelecek için bir hayaliniz var mı?” sorusuna “Çok fazla şey var. Mesela Dünya Kupası’nı Türkiye’ye getirmek. Bu ülkeyi inanılmaz derecede etkiler. Almanya gördüğümüz gibi birkaç kez yaptı. Brezilya birkaç kez Dünya Kupası’nı kazandı. Mesela Türkiye ile Dünya Kupası’nı kazanmak olağanüstü bir şey olurdu. Daha önce hiç olmayan… Bu hayata geçirmemiz gereken bir hayal olabilir” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x